25.4.2023 | 5 min. čítania
Dôležitou súčasťou každého domu alebo budovy by mala byť fasádna omietka. Okrem estetického vzhľadu zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane stavby pred vonkajšími vplyvmi, ako sú dážď, vietor, slnečné žiarenie a teplotné zmeny.
Čo je to fasádna omietka?
Fasádna omietka je tenká vrstva materiálu, ktorá pokrýva betón, tehlu, vrstvu zateplenia alebo iný povrch stavby. Väčšina fasádnych omietok je vyrobená z vápenca, cementu, prípadne iných materiálov, o ktorých si povieme neskôr. V závislosti od typu použitého materiálu môžu fasádne omietky poskytovať rôzny stupeň ochrany, akou je odolnosť voči vode, požiaru, plesniam a v neposlednom rade ako protihluková ochrana obzvlášť v lokalitách so zvýšený m hlukom.
Typy omietok
Existuje niekoľko druhov fasádnych omietok, ktoré sa líšia vzhľadom a vlastnosťami. K najbežnejším patria:
- Minerálna omietka – omietka z minerálnych látok ako vápenec či cement s hladenou alebo škrabanou štruktúrou, pre vonkajšie aj vnútorné použitie je známa aj ako tzv. „brizolit“. Dodávaná v rôznych farbách a odtieňoch a s rôznou hrúbkou zrna.
- Silikónová omietka – vysoko odolná, paropriepustná fasádna omietka so silikónovým spojivom a inovatívnym funkčným plnivom zabezpečujúcim extrémne rýchle odvádzanie vody a vzdušnej vlhkosti z povrchu fasády. Takáto omietka je vhodná napríklad pre sokle, prípadne časti domu, kde nedopadá slnečné svetlo a kde sa môže vytvárať nadmerná vlhkosť.
- Akrylátová omietka – vďaka akrylátovému spojivu a vysokokvalitným pigmentom zabezpečuje vysokú stálosť farieb, odtieňov a odolnosť voči UV žiareniu. Táto omietka je menej priedušná ako minerálna alebo silikónová omietka, ale má vynikajúce estetické vlastnosti.
- Silikátová omietka – Obzvlášť vhodná pre tepelnoizolačné systémy s minerálnym izolantom, ako aj ako povrchová úprava pre sanačné omietkové systémy a pre pamiatkovo chránené objekty.
Vyhotovenie
Tak ako je dôležitá kvalita a hrúbka vrstvy materiálu, je rovnako dôležité aj aplikácia a finálna úprava, od ktorej sa odvíja aj životnosť a hlavne funkcia daného typu omietky. Preto sme tu my, odborníci, ktorí vám poradia v prvom rade so správnym výberom typu omietky, štruktúry a množstva s ohľadom na veľkosť a typ plochy potrebnej na zakrytie.
Vyhotovenie je polovica úspechu, pretože ak nie je fasádna omietka dostatočne odolná a kvalitná, môže sa na dom alebo budovu usadiť vlhkosť, ktorá spôsobí problémy s plesňami a riasami. Okrem toho môže dôjsť aj k úniku tepla, ktorého výsledkom bude vyššia energetická spotreba a tým aj zvýšené náklady na kúrenie. K tejto téme si môžete prečítať článok, kde píšeme o dôležitosti správneho zateplenia budovy a o ďalších praktických tipoch, ako ušetriť na energiách https://www.fasadabratislava.sk/zateplenie-rodinnych-a-bytovych-domov-a-jeho-vyhody/.
Špecifickým typom fasády môže byť aj drevený obklad. Ako už je z názvu zrejmé, ide o obklad vyskladaný z drevených fasádnych dosiek. Ide o výrazne drahší typ ochrany a dekorácie domu či budovy avšak drevené prevedenie dodá stavbe šmrnc a určite bude pútať aj pohľady okoloidúcich.
Treba mať ale napamäti, že takýto typ fasády si vyžaduje aj použitie kvalitného dreva, ktoré je potrebné ochrániť prostriedkami proti škodcom a vonkajším vplyvom. Ďalší dôležitý faktor je aj typ konštrukcie. Aby bola fasáda dostatočne odvetrávaná a aby mohla voda bez prekážok stekať, dosky sa montujú na rošt zvisle s priestorom na prúdenie vzduchu, čo zabezpečuje rýchlejšie schnutie dreva. Ako sme takýto typ fasády renovovali sa môžete pozrieť aj tu: https://www.fasadabratislava.sk/#!/projekty