18.5.2023 | 6 min. čítania
Pri zateplení domov je jeden z najdôležitejších faktorov práve typ izolantu a kvalita aplikácie. Každá stavba má svoje špecifiká, na základe ktorých sa môže typ použitého izolantu líšiť. Rovnako aj každý izolant má svoje výhody, nevýhody a inú technológiu pri výrobe, čo v konečnom dôsledku ovplyvňuje celkovú efektivitu. My vám poradíme, aký typ bude vhodný pre danú stavbu, či už je to rodinný dom, bytový dom alebo iná nehnuteľnosť.
Medzi najčastejšie spôsoby zateplenia patrí určite systém ETICS, kde sa izolačné dosky aplikujú priamo na fasádu, a teda tento systém je jednoduchý na aplikáciu. Výhodou tohto systému je aj fakt, že spĺňa aj náročné požiarne požiadavky. Pri výbere konkrétneho izolantu je dobré mať na pamäti použitie izolačných dosiek od jedného výrobcu a použiť ich ako celok. Spolu s kvalitnou aplikáciou tak zabezpečíte maximálnu efektivitu a úsporu energii, či už v lete alebo v zime.
V dnešnej dobe je najviac používaným materiálom práve polystyrén, ktorý ma výborné tepelno-izolačné vlastnosti, je jednoduchý na manipuláciu a v neposlednom rade šetrí životné prostredie, keďže je 100-percentne recyklovateľný.
Tu sa pozrieme na najbežnejšie izolanty a ich hlavné výhody, prípadne nevýhody:
Penový expandovaný polystyrén EPS
Tento druh polystyrénu sa vyrába vypeňovaním granúl pôsobením vodnej pary, čím sa zväčší objem granúl až na 20 až 50-násobok pôvodnej veľkosti. Jednou z hlavných výhod je výborná tepelná vodivosť, jednoduché spracovanie a je aj cenovo dostupný. Vďaka vysokej pevnosti v ťahu je možné tieto dosky používať pre lepené systémy bez dodatočného kotvenia. Miernou nevýhodou môže byť využitie len pri kontaktných systémoch a to do výšky 30 cm od zeme.
Perimetrický/soklový polystyrén
Narozdiel od bežných polystyrénových dosiek sa perimetrický polystyrén vypeňuje do foriem a tým sa zabezpečuje nižšia nasiakavosť. Práve preto sa používa na izoláciu spodnej stavby a sokla, ako už hovorí názov, a to až do hĺbky 3 m pod úrovňou zeme.
Penový extrudovaný polystyrén XPS
XPS polystyrén sa líši od expandovaného polystyrénu spôsobom výroby, kde sú granule vytvárané vytlačovaním – extrudovaním. Vďaka tomu je tento typ izolantu veľmi pevný a minimálne nasiakavý a je teda rovnako vhodný pre izoláciu hlbokých podzemných stien ale aj prekladov a tepelných mostov. Nevýhodou môže byť prácnosť, keďže je nutné používať dosky s rovnými hranami a mriežkovaným povrchom pretože lepiaca stierka sa na hladkých stenách neudrží.
Polyuretánová tvrdená pena PIR
Dosky z polyuretánovej tvrdenej peny sa vyznačujú výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a sú vhodné pre energeticky úsporné a pasívne domy.
Sklenná vlna
Je vyrobená z kombinácie piesku a 80% recyklovaného skla, čo znamená aj nižšie zaťaženie životného prostredia. Medzi hlavné výhody patrí dobrá izolačná a akustická funkcia, nehorľavosť a vysoká schopnosť komprimácie, čo zabezpečuje ľahšie rolovanie do balíkov a následnú prepravu.
Minerálna (kamenná) vlna
Kamenná vlna je vyrobená prevažne z materiálov, ktoré sa vyskytujú vo veľkom množstve a nepredstavujú vzácny zdroj. Je nimi napríklad čadič, diabas a iné horniny sopečného pôvodu. Prednosťou je určite vysoká pevnosť, schopnosť prepúšťať vodnú paru a v neposlednom rade vysoká požiarna odolnosť. Je vhodná primárne pre staršie budovy, ktoré majú špecifický tepelno-vlhkostný režim.
Zatepľovanie domu určite nie je víkendová svojpomocná záležitosť a vyžaduje si tím odborníkov Fasáda Bratislava. Vyberieme vhodný typ izolantu, množstvo a následne aj vhodnú fasádnu omietku, ktorá je súčasťou funkčnej fasády domu. Kvalitná aplikácia a správne zvolený systém zabezpečí maximálnu efektivitu a životnosť aj 50 rokov.
Tu si môžete pozrieť naše posledné projekty, na ktorých sme pracovali. https://www.fasadabratislava.sk/#!/projekty
Jeden komentár