Aktualizované 30.5.2023 | 4 min. čítania
Tretia výzva programu Obnov dom bola ukončená v rekordnom čase. Cieľ 10 000 žiadostí bol splnený už po 14 hodinách.
„Som veľmi rád, že majitelia rodinných domov nám dôverujú, program Obnov dom z Plánu obnovy a odolnosti je nasmerovaný priamo k ľuďom a pomôže zlepšiť kvalitu života mnohých rodín na Slovensku. K cieľu obnovy desaťtisícov domov je však ešte stále dlhá cesta, ale po včerajšom úspechu sme k nemu stále bližšie.
Pilotné výzvy síce priniesli zaváhania, no práve vďaka nim a problémom, ktoré sme tam identifikovali, sme mohli takto proklientsky pripraviť túto 3. výzvu,”hodnotí Michal Maco, generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
Ministerstvo životného prostredia tiež pripomína, že je potrebné doručiť žiadosť o príspevok aj v listinnej podobe a to do 15 pracovných dní do podateľne SAŽP alebo niektorej z regionálnych kancelárií spolu s povinnými prílohami.
25.5.2023
V rámci tretej výzvy projektu Obnov dom si budú môcť majitelia domov požiadať o dotáciu oveľa rýhlejšie a jednoduchšie.
Na podnet Jána Budaja, ministra životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zjednodušila proces a hodnotenie predložených žiadostí. „Nová výzva je pripravená tak, že k vyplneniu žiadosti bude stačiť občiansky preukaz, list vlastníctva a potvrdenie o veku stavby,“ zdôraznil minister Budaj.
Ako sa zmenia podmienky v tretej výzve projektu Obnov dom?
- K žiadosti bude postačovať občiansky preukaz a trvalý pobyt nebude podmienkou,
- nebude potrebné doložiť stavebné povolenie alebo ohlásenie, v tomto prípade bude postačovať čestné vyhlásenie,
- maximálna finančných prostriedkov bude 15 000 EUR
- z reálneho nákladu bude výška dotácie predstavovať až 75 % z pôvodných 60 %
- agentúra nebude preverovať dlhy žiadateľa voči zdravotnej a Sociálnej poisťovni
- požiadavka na úsporu energie bude 30 %
V prvých dvoch pilotných výzvach bolo v období od 15. októbra 2022 do 28. februára 2023 prijatých 3581 žiadostí majiteľov domov. Ministerstvo je s týmto číslom spokojné avšak odborníci hovoria, že mohlo byť oveľa vyššie. Veľa majiteľov domov odradil zložitý proces, ľudia sa nemali na koho obrátiť a rovnako ich odradili aj kontroly použitia príspevku a riziko, že budú musieť dotáciu v budúcnosti vrátiť. Pravidlá hovorili, že o dotáciu bolo možné požiadať aj na rekonštrukciu domu, ktorá sa začal už vo februári 2020. Žiadatelia si ale neboli istí, či budú vedieť doložiť fotodokumentáciu spred rekonštrukcie či faktúry z daného obdobia. Ďalšou prekážkou bol fakt, že dotácia z projektu mohla byť použitá iba na zateplenie domu. Mnoho ľudí by ale takúto dotáciu využili práve na montáž fotovoltaiky či tepelného čerpadlam ktorá bola len medzi voliteľnými opatreniami.
Na čo môžem získať dotáciu?
Príspevok je možné získať na jedno alebo viacero opatrení pri dodržaní minimálnej úspory 30 % primárnej energie oproti stavu pred obnovou. Podporované sú nasledovné skupiny opatrení:
- zelená strecha
- inštalácia zdroja energie
- zlepšenie tepelno-technických vlastností (zateplenie)
- tieniaca technika
- odstránenie azbestu (najmä na starších domoch)
- akumulačná nádrž na dažďovú vodu
Ak žiadateľ po rozsiahlej obnove domu preukáže vyše 60 % úsporu, získa aj bonus vo výške 4000 EUR. V tomto prípade stačí, ak zrealizuje minimálne jedno opatrenie zo skupiny A, čiže zatepleniec obvodového plášťa, výmenu okien a dverí, zateplenie stropu a podlahy.
Zdroje: