14.7.2023 | 6 min. čítania
Už viac ako 14 rokov majitelia novostavieb alebo obnovovaných budov majú povinnosť zabezpečiť energetický certifikát. Od roku 2021 sa nové budovy musia zaraďovať do najprísnejšej energetickej triedy A0, čo znamená, že musia byť čo najviac energeticky účinné. Dôležitosť energetického certifikátu sa však neobmedzuje len na rodinné domy, ale týka sa aj bytových domov, administratívnych budov a polyfunkčných budov. Tento certifikát slúži na rôzne účely, vrátane poskytovania informácií o energetických vlastnostiach budovy, stanovovania požiadaviek na energetickú účinnosť a poskytovania porovnateľných údajov. Cena za energetický certifikát sa líši a postup pri jeho získaní je rovnako individuálny.
Čo je účelom energetického certifikátu a na čo slúži?
Energetický certifikát je dokument, ktorý slúži na hodnotenie energetického stavu budovy. Pri rodinných domoch sa posudzujú rôzne faktory, ako napríklad typ a kvalita obvodového plášťa, izolácia, vykurovacie systémy, účinnosť zdroja tepla, regulácia teploty a podobne. V prípade komerčných budov sa navyše hodnotia aj osvetlenie a vzduchotechnika s chladením.
Certifikát má poskytnúť informácie o spotrebe energie budovy a na základe presne stanovených parametrov navrhnúť spôsob dosiahnutia úspor. Budovy sa zaraďujú do energetických tried A0 – G, pričom A0 je najlepšia a G najhoršia trieda. Čím lepšia trieda, tým energeticky hospodárnejšia je budova. Pre dosiahnutie triedy A0 je potrebné mať dobre izolovanú budovu a využívať kvalitné zdroje tepla a obnoviteľné zdroje energie, ako napríklad tepelné čerpadlá, solárne alebo fotovoltické panely.
Energetické certifikáty sú upravené legislatívou, konkrétne zákonom č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a vyhláškou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR č. 364/2012 Z. z.
Čo je potrebné pre získanie energetického certifikátu a aká je cena?
Na získanie energetického certifikátu je potrebná technická dokumentácia a fotografie. Proces vystavenia certifikátu je pomerne rýchly a trvá niekoľko dní. V prípade starších budov môže byť proces trochu komplikovanejší, ale stále by nemal trvať dlhšie ako niekoľko týždňov. Energetický certifikát sa vydáva na základe zhodnotenia stavu budovy, technických parametrov a energetických výpočtov. Jeho platnosť je 10 rokov.
Cena energetického certifikátu sa líši podľa veľkosti a typu budovy. Pre rodinné domy sa pohybuje v rozmedzí od 120 do 300 eur. Pre iné typy budov je cena výrazne vyššia. Niektoré certifikáty ale môžu mať diskutabilnú kvalitu a je dôležité si dôkladne vybrať firmu, ktorá certifikát vystaví. Nižšia cena nemusí vždy zaručovať kvalitu spracovania. Pri výbere dodávateľa je dôležité zohľadniť aj jeho referencie a históriu na trhu. Energetický certifikát môže byť využitý pri žiadosti o hypotéku alebo dotáciu.Prvé certifikáty sa začali vydávať na Slovensku v roku 2008.
Sú potrebné najmä pri:
- kolaudácii budovy,
- prenájme,
- predaji,
- rekonštrukcii,
- žiadosti o dotácie.
Je dobré poznamenať, že energetický certifikát je povinný pri akomkoľvek manipulovaní s budovou (napríklad pri kolaudácii ho vyžaduje stavebný úrad, pri predaji ho môže požadovať obchodná inšpekcia atď.). Niektoré banky tiež začali vyžadovať certifikát. Ak certifikát ukáže, že ide o energeticky efektívnejšiu budovu, banka môže poskytnúť hypotéku s nižším úrokom alebo inou výhodou či zľavou. Pre banky to má logiku, pretože kvalitnejšia budova je hodnotnejšia a dá sa ľahšie predať v prípade neplatenia.
Certifikát môže byť využitý na rôzne účely a nie len na ten, pre ktorý bol pôvodne vytvorený. Legislatíva neobmedzuje jeho použitie na konkrétny účel. Platný certifikát možno využiť pre akýkoľvek účel. Mnohí majitelia starších nehnuteľností teraz uvažujú o vybavení energetického certifikátu, pretože je potrebný aj pri žiadosti o dotáciu v rámci programu Plán obnovy domov, prípadne pri spomínanom predaji, či prenájme.