13.3.2023 | 4 min. čítania
Súčasný stav pretrvávajúcej krízy v oblasti energetiky a životného prostredia, ktorého alarmujúce dopady volajú po akútnych riešeniach, je nepochybne hnacím plynom v procese tvorby efektívnych postupov, ktoré budú disponovať potenciálom skutočného prínosu a zlepšenia nie len pomerov klimatickej zmeny, ale i našich peňaženiek. Práve týmito výsadami možno opísať projekt obnovy rodinných domov, ktorá spolu s odnožou zastrešujúcou totožný zámer v sfére verejných budov predstavuje svetlú budúcnosť a nádej na ceste za znížením emisií skleníkových plynov, a súbežným naplnením klimatických cieľov do roku 2030.
Plán realizácie operuje simultánne s pozitívnou i negatívnou motiváciou smerovanou k potenciálnym respondentom, ktorá sa do praxe pretavuje napríklad predstavením nového štandardu pre budovy zameraný na využívanie obnoviteľných zdrojov, atraktívnou mierou financovania obnovných prác zabezpečujúcich vyššiu mieru udržateľnosti či zákazom prídelov verejných zdrojov na účely preplácania kotlov na fosílne palivá. Slovenská agentúra životného prostredia sa po zverejnení kritérií účasti a prvom spustení výziev v rámci projektu spadajúceho pod Plán obnovy a odolnosti stretla s reakciami plnými očakávania a chvály, hľadiac na jeho jednoduchý a prehľadný program obohatený podnetnými podmienkami výhodnými pre občanov i klímu.
Podstatou programu je začlenenie efektívnych nástrojov úspory energie do bežných domácností prostredníctvom ich financovanie. Ide o investíciu do energetickej a ekologickej pokročilosti krajiny, predstavujúcu mnohé dlhodobé výhody na mnohých úrovniach. Ciele projektu sú realizované prostredníctvom finančného príspevku na výkon obnovných prác, častou formou ktorých je najmä zatepľovanie, výmena okien či inštalácie obnoviteľných zdrojov energie. Z pozície uchádzača o takéto finančné pokrytie nákladov sa jeho výška a podmienky pridelenia delia do skupiny štandardnej a zvýhodnenej. Žiadateľ starajúci sa o ZŤP dieťa alebo viacčlennú rodinu má nárok využiť podmienky skupiny prispôsobenej situácií znevýhodnených respondentov. Systém štandardnej skupiny stavia na princípe pomeru výšky možnej požadovanej sumy a percentuálneho vyčíslenia konečnej energetickej úspory dosiahnutej renováciou. Projektový rozpočet vo výške 30 miliónov eur bude na obnovy jednotlivých domácností rozdeľovaný v čiastkach neprevyšujúcich 19-tisíc eur, zabezpečujúc široký potenciál obnovy širokého spektra domácností, ktoré sa svojou aktívnou reakciou na pilotné výzvy pričinia o pozitívne benefity tohto projektu.
Postup zapojenia sa do projektu obnovy rodinných domov je v záujme eliminácie procesných nejasností a komplikácií, ktoré by mohli potenciálnych uchádzačov odradiť, veľmi jednoduchý, stručný a prehľadný. Popri možnosti odborného poradenstva poskytovaného v rámci mnohých regionálnych pobočiek Slovenskej agentúry životného prostredia pozostávajú kroky vedúce k úspešnej eko renovácií najmä z overenia kritérií a uchádzačovej miery ich naplnenia, prípravy potrebných dokumentov a samotného podania žiadosti. Otázka dodržania požiadaviek sa vzťahuje na nárok na konkrétny druh a výšku príspevku i na stav nehnuteľnosti, ktorá je predmetom prihlášky, ktorej rok dokončenia stavby nesmie byť vyšší ako 2013. Podanie žiadosti o financovanie je vedené prehľadnou formou, či už ho uchádzač realizuje elektronicky prostredníctvom elektronického podpisu, využitím služieb kuriéra, Slovenskej pošty alebo žiadosť doručí osobne.
Peňažné prostriedky určené na pokrytie finančných nákladov rekonštrukcie sú v rámci projektu obnovy budov vyplácané spätne. V nadväznosti na tento fakt sa uchádzač môže obrátiť na služby partnerských komerčných bánk, s ktorými projekt na účely realizácie v prípade nedostatku vlastných finančných nákladov uchádzača spolupracuje. Po zabezpečení zdroju spolufinancovania sa dôležitým krokom pred samotným začatím renovácie stáva svedomitý výber kvalitného dodávateľa prác a materiálu, ktorý zvolíte. Spolupráca s odborníkom, nedôverčivosť voči podozrivo nízkej cene a precízny výber spomedzi kvalitných, na danú stavbu optimálnych materiálov odzrkadlí mieru úspechu a celkovú konečnú úsporu energie. Použitie zatepľovacích polystyrénových dosiek ETICS a EPS, minerálnej vlny alebo formy zateplenia pomocou prevetrávanej fasády, ideálnej pre staršie stavby bojujúce s problémom sťaženej regulácie vlhkosti sú len jednými z mnohých spôsobov, ktorými dokážete vďaka možnostiam, ktoré obnova budov ponúka pretvoriť vaše obydlie na udržateľnejší a ekologickejší domov.
Jeden komentár